Stimulišite rad mozga: Vežbe za bolje pamćenje
Bistrinu mozga mogu da očuvaju svakodnevne vežbe za razvijanje inteligencije i memorije. Preporučuje se igranje društvenih igara, poput šaha, sudokua, karata, domina, a dobar mentalni trening je i rešavanje ukrštenih reči. I fizička aktivnost, svež vazduh i zdrava hrana, takođe, pozitivno utiču na poboljšanje pamćenja.Stručnjaci savetuju da se na svežem vazduhu svakodnevno boravi najmanje 40 minuta, jer će se tako povećati koncentracija kiseonika u organizmu, koji je i najvažnija "hrana za mozak". Za fizičku aktivnost treba izdvojiti oko 45 minuta svakoga dana. Žustar hod, koji blago ubrzava puls i stimuliše krvotok, jedna je od fizičkih aktivnosti koja doprinosi boljem pamćenju.
Još bolji je tzv. neurobik koji objedinjuje sistem vežbi za podsticanje mentalnih sposobnosti, a napravili su ga Amerikanaci Lorens Kac i Mening Rubin. Glavni zadaci su stimulacija rada mozga i očuvanje dobre memorije. Vežbe mogu da rade svi uzrasti, od sedam do 107 godina. Deca da bi trenirala pažnju i navikavala se na usvajanje novih sadržaja, a odrasli da bi bili mentalno aktivni i da bi sprečili demenciju.
Predložene vežbe su jednostavne, ali izuzetno efikasne. Ne zahtevaju mnogo vremena, novca, ni dodatne pripreme. Mogu da se rade bilo gde i bilo kada, u kući, parku, prevozu, na poslu. Čak i dok jedete, ili se tuširate, možete da iskoristite vreme da izoštrite vijuge.
Vežba 1.
Probajte da hodajte po stanu žmureći. Obavezno ispružite ruke ispred, da biste izbegli povređivanje. To je odlična vežba za koncentraciju.
Vežba 2.
Ako ste dešnjak, pokušajte da obavljate uobičajene aktivnosti po kući levom rukom, i obrnuto. Recimo, kada perete zube, četkicu držite u suprotnoj ruci od one kojom pišete.
Vežba 3.
Nemojte da idete na posao ili u prodavnicu uvek istim putem. Češće menjajte maršrutu kojom prolazite, jer ćete tako omogućiti čulima da upijaju nove informacije. Na taj način ćete jačati i mozak, ali i mišiće na nogama.
Vežba 4.
Uključite televizor i potpuno ga utišajte. Pokušajte po mimici, izrazima lica i ostalim prizorima koje vidite na ekranu da otkrijete o čemu razgovaraju učesnici emisije.
Vežba 5.
Ako volite da čitate modne magazine, za promenu kupite neki koji se bavi ekonomijom, ili pročitajte članak o životinjama. Promenite s vremena na vreme fokus, izoštrićete tako svoju pažnju, ali se nemojte odreći svojih interesovanja.
Vežba 6.
Pokušajte da promenite životni tempo. Ako ste spori, postavite sebi zadatak da se ubrzate, a ako ste žustri, radite natenane. Promena prirodnog tempa odličan je trening za koncentraciju.
Vežba 7.
Isplanirajte vikende, ali da svaki bude potpuno drugačiji od prethodnog. Jednom posetite znamenitosti u gradu, sledeći put otiđite na izlet u prirodu. Izaberite neku pozorišnu predstavu, a sledeće nedelje krenite u bioskop ili na koncert.
Vežba 8.
Pričajte anegdote, viceve i šale, to je veoma korisna mentalna aktivnost. Humor razvija kreativnost i umne sposobnosti.